BÉLMEZ’İN YÜZLERİ /DUVARDA BELİREN YÜZLER

BÉLMEZ’İN YÜZLERİ (Bélmez Faces) /DUVARDA BELİREN YÜZLER. Paranormal fenomen, paranormal olay.

Bélmez’in Yüzleri, İspanya’da  yaşayan ve evlerinin  beton zemininde görülen yüz imgelerinin olduğunun iddia edildiği ,1971’de özel bir evde görülen bir paranormal  fenomen durumudur. Bu yüz görüntülerin evin duvarlarında ,zemininde sürekli olarak oluştuğu ve kaybolduğu söyleniyordu.

Bélmez’in yüzleri, Bélmez de la Moraleda, Jaén, Andalusia, Pereira aile evinde bulunuyordu. Bu paranormal  fenomen, bazı parapsikologlar tarafından en iyi belgelenmiş ve “şüphesiz, 20. yüzyıldaki en önemli paranormal olay olarak sınıflandırılır.

Bélmez Faces ile ilgili görsel sonucu

Bélmez Faces ile ilgili görsel sonucu

Bélmez Faces

1971 yılından beri çeşitli yüzler düzensiz aralıklarla ortaya çıktı ve kayboldu. Sıklıkla yerel gazeteciler, meraklı ziyaretçiler tarafından fotoğraflandı. Birçok Bélmez sakini, yüzlerin insan eli tarafından yapılmadığına inanmaktadır. Bazı paranormal olay araştırmacıları, evin merhum eski sahibi María Gómez Cámara tarafından bilinçsizce üretilen bir ‘’Thoughtography’’olayı olduğuna inanıyorlar. (Thoughtography: Düşünce fotoğrafçılığı, makine kullanılmadan, insan düşüncelerinin fotoğrafa aktarılması/ Düşüncenin fotoğrafının çekilmesi olayı)

Thoughtography: Düşünce fotoğrafçılığı ile ilgili görsel sonucu

Düşünce fotoğrafçılığı

İlgili resim

Şüpheci araştırmacılar, bu paranormal olay için, duvarda beliren yüzler üzerinde kapsamlı testler yapmış, görüntülerin kurşun boya ile uygulandığına inanmaktadır. Kısacası bunun Pereira ailesinin mali kazanç için uyguladığı  bir aldatmaca olduğuna inanıyorlar.

OLAYLARIN TARİHÇESİ:

Bélmez’in tuhaf duvar görünümleri, María Gómez Cámara’nın 23 Ağustos 1971’de somut mutfak zeminde kendiliğinden oluşmuş bir insan suratına sahip olduğunu iddia etmesiyle başladı.  Bu paranormal fenomen imajı, María’nın kocası Juan Pereira ve oğulları Miguel tarafından, bir kazma ile yok edildi ve parçalanan duvara yeni beton dökülerek yeniden inşası yapıldı. Bununla birlikte, Bélmez belediye başkanı bilgilendirildi ve yeni yüzün imha edilmesi yasaklandı. Yerdeki beton kesildi ve tetkik edilmek üzere alındı.     María’nın evi, turistlere La Casa de las Caras (Yüzlerin Evi) olarak ilan edildi. 1972 Paskalya’sında yüzlerce insan, bu paranormal olay, duvarlarda beliren yüzleri görmek için eve akın ediyordu.    30 sene boyunca Pereria ailesi, çeşitli ebat ve boyda, kadın ve erkek siluetlerin duvarda belirmeyi sürdürdüğünü iddia etmeye devam ettiler.

İlgili resimparanormal olay,

Soruşturmalar.

Bélmez davasında birkaç araştırma yapıldı:

Paranormal fenomen için Sahtelik hipotezi

Bélmez Faces ile ilgili görsel sonucu

Paranormal fenomen

Medya Araştırma Derneği’nin Temmuz 1993 sayısında yayınlanan bir makalesinde Luis Ruiz-Noguez, boya üretiminde pigment olarak kullanılan üç katyonun varlığından söz eder: çinko, kurşun ve krom. Bunlardan ikisi kurşun ve krom, Bélmez’in yüzlerini yaparken boya kullanımından şüphelenmenin temelini oluşturuyordu. Ruiz-Noguez, bu kurşunun çeşitli nedenlerle kullanıldığını öne sürdü:

Kurşun, uzun yıllar boyunca, ana renkleri yapmada en yaygın kullanılan pigmentti.

Analizde krom yüzdesi, uygulanabilir bir seçenek olmak için çok düşüktür.

Kurşun, karanlık, zor görünen renklere neden olur;

En yaygın ve en ucuz primer renkler kurşun içeren emayedir; Ayrıca, bu emayel renkleri uygulamak kolaydır, çünkü evde yaygın olarak kullanılırlar.

Bu konuda irili ufaklı pek çok araştırma yapıldı. Ciddi kişi ve kurumlar tarafından yapılan araştırmaların sonuçları: genelde yüzde elli dolandırıcılık, yüzde elli gerçek olarak neticelendi. İlerleyen teknolojinin avantajlarıyla olayın uydurma olma ihtimali gerçeğe daha yakın görülse de gizem perdesi tam olarak ortadan kalkmış sayılmaz.

Duvarda oluşan görüntüleri yaptığı iddia edilen sözde medyum María Gómez Şubat 2004’te, 85 yaşında öldü. Ölümünden sonra popüler psişik araştırmacı Pedro Amoros, María’nın evinde daha fazla düşünsel görünümü “keşfetmeye” çalıştı. Bélmez’in yeni bir dalgası bu şekilde gerçekleşti. Bununla birlikte, Amor’un iddiaları İspanyol medyasında tartışılmıştır. El Mundo gazetesi, Kasım 2004’te “Yeni Belmez Yüzleri, Hayalet Avcıları eserleri, Belediye tarafından” yayınladı.

Bélmez Faces ile ilgili görsel sonucu

Mayıs 2007’de gazeteci Javier Cavanilles ve araştırmacı Francisco Máñez, “Bélmez’in Yüzleri” ve “Bélmez’in Kabadayıları” adlı paranormal fenomen anlatan Los Caras de Bélmez adlı bir kitap yayınladı ve böylelikle bunun bir aldatmaca olduğunu belirterek    María’nın oğlu Diego Pereira’yı gizemli yüzlerin yaratıcısı olarak gösterdiler. Elbette bunun bir aldatmaca mı yoksa paranormal  olay mı olduğunu tam olarak bilemeyiz. Yine de hala insanların duvardaki yüzleri görmek için bu eve akın akın uğraması oldukça düşündürtücü. Paranormal fenomen, paranormal olay.

 

Konula alakalı videoyu buradan bulabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=pYd_3Mku104

 

Kaynaklar: https://en.wikipedia.org/wiki/B%C3%A9lmez_Faces

https://www.historicmysteries.com/belmez-faces/

 

 

 

Leave a Reply