Cadılık tarihi ve cadılar hakkında  bilgiler 6 : Mavisakal

Cadılık tarihi ve cadılar hakkında  bilgiler 6 : Mavisakal

Cadılık tarihi ve cadılar hakkında detaylı  bilgiler verdiğimiz yazı dizisinin ilk bölümünü okumak için aşağıdaki linki tıklayınız.

http://angelsdia.com/cadilik-tarihi-cadilar-hakkinda-detayli-bilgiler/

Mavisakal

Herkesçe bilinen Mavisakal öyküsü, 1697’de C. Pettault’ın eserlerinde ortaya çıktı.  Hakkında bilinen ayrıntıların çoğu oldukça doğru olan, Laval Markizi, Fransız Mareşal Gilles de Rais’in (ölüm. 1440) yaşam öyküsüne dayandığı sanılır.

Mavisakal

Babası on iki yaşındayken öldü ve oğluna, olağanüstü ölçülerde mülk ve bir imparatorun serveti kadar çok servet bıraktı. Azize Jan D’Ark’ın ateşli savunucularından biri olmasıyla seçkin askerlik görevi sırasında mareşal oldu. Muharebe meydanlarında düşünülebilecek en olağanüstü şekilde savaşırdı.   Yolculuklarında ona iki yüz atlı birlik eşlik ederdi; gösterişli av yolculukları günlerce herkesin dilinde olurdu.

Şatosu, eğlenmeye gelen herkese açıktı. Özel bir tiyatrosu ve büyük bir tiyatrocu grubu vardı. Hiçbir Kilise, kendine özgü kilisesi kadar gösterişli değildi ve içindeki eşyaların çoğu altındandı. Baş vaiz bir piskopostu, beraberinde birçok rahip vardı ve Mareşalin, her biri için piskoposluk tacı almaya çalıştığı söylenir. Cesur, yakışıklı mavi-siyah sakallı ve o günün bilimini iyi bilirdi.

 Mavisakal Şeytanla anlaşma yapmaya çalışır.

Bir süre, savurganlık sayılabilecek ölçülerde ve her türlü zevkin ardına düşerek yaşadıktan sonra, Mavisakal (Gilles de Rais) daha çok paraya gereksinimi olduğunu gördü ve bazı mülklerini sattı. Bu bir süre böyle sürdü, ancak varisleri buna karşı çıkmaya başladı, kral ve parlamentoyu, diğer mülklerini elden çıkarmasını önlemeleri i için ikna ettiler.

Bu arada, bir sure için de Rais’in( Mavisakal) yanında kalacak olan bazı simyacılar buldu. Bir ara, onun için altın yapmaya çalışan ancak başarılı olamayan yirmi simyacı vardı. Bir gün çalışanlarından biri, varlıklı olmanın daha hızlı bir yöntemi olduğu ipucunu verdi. Yavaş yavaş şeytanca yöntemler önerdi ve Gilles de Rais şeytandan yardım istemeye ikna oldu.

Gilles (Mavisakal) ve usta gizlice, gece yarısı ıssız bir yere gittiler. Gilles, ustanın bir tür sara krizine tutulduğunu gördü, ancak başka bir şey olmadı. Usta, şeytanın leopar olarak geldiğini, ancak Gilles’in yeterince inanmadığı için onu göremediğini söyledi.

Ayıca, bazı otlara gereksinimleri olduğunu, bu otların yalnızca İspanya ve Afrika’da yetiştiklerini söyledi. Usta, bu otlan bulup getirmek için yola koyuldu, ancak bir daha asla görünmedi.

Mavisakal

Gilles de Rais, bu kez başka bir simyacı olan Prelati’ye şeytandan yardım isteme olasılığını danıştı. Prelati ona, kendi kanıyla bir anlaşma yazması ve küçük bir çocuğu kurban etmesini önerdi.

Bunları yaptı ve Prelati’nin, Barron adında bir şeytanla iletişime geçmesi gerekiyordu. Birçok gecikme ve düş kırıklıkları sonrasında, Gilles de Rais hacca gideceğini açıkladı. 0 ara, gene; bir kadınla yeni evlenmişti. Mezeray’ e göre,  yedinci eşiydi. Gilles de Rais giderken, Leydi de Rais’e ne olursa olsun, düğmesine basıldığında açılan bir kapı düzeneği olan belirli bir kuleye girmeye çalışmamasını söyleyerek, şatonun anahtarlarını eşine bıraktı. Şatonun lordu giderken, Leydi de Rais’in yanında kız kardeşi Anne vardı. Leydi de Rais bebek bekliyordu.

Mavisakal  yasaklıyor. Girilmemesi gereken oda.

Elbette, lord gittikten sonra iki kadın gizemli kuleye girmenin bir yolunu aramaya başladı.  Sonunda, düzeneği bulup çalıştırdılar ve kulede neler olduğunu araştırmaya başladılar. Dehşet içinde, kurban edilmiş olan sayısız bebek cesedi buldular. Daha da kötüsü, Leydi de Rais kan dolu bir tası devirdi ve giysisini lekeledi.

Mavisakal

Bu arada (Mavisakal) Gilles de Rais gerçekte, evinden çıkmayı reddeden Prelati’yi ziyarete gitmişti. Prelati, De Rais ‘e daha da ileri gitmek istemediğini, çünkü şeytan bu kez, De Rais ‘ in doğmamış çocuğunu kurban edilmesini istiyordu.

Ancak tümüyle çıldırmış olduğu belli olan De Rais, Prelati’nin kendisiyle gizemli kuleye gelmesi için ısrar etti. Böyle de yaptılar ve Leydi de Rais ‘in sırrı öğrendiğini gizleyememesi üzerine, bu korkunç; olayı gerçekleştirmek için hazırlıklara başladılar. Prelati araçlarını çıkardı ve bazılarına göre, Şeytan Ayinini başlatmış oldu. Anlaşılan o ki, Leydi Anne kulenin tepesinden askerlere işaret gönderiyordu ve askerler bunu iki erkek kardeşine söyledi.

De Rais’in yokluğunda iki kız kardeşinin nasıl olduğunu merak eden ve işaretler göndermesine  şaşıran iki erkek kardeş, onları ziyaret etmeye karar verdi. Kardeşler, korkunç; kurban töreninden hemen önce, silahlı muhafızlarıyla şatoya geldi.

De Rais ve Prelati korkunç; olayı ertelediler ve konuklarını ağırlamaya indiler. Bu arada Gilles’in adamları bebeklerin kaçırıldığını duymuştu. iki kadın erkek kardeşlerine olayı anlattı ve muhafızlar hemen çevrelerini sardı. De Rais, adamlarına saldırmalarını emretti, ancak korkunç; dedikoduların yayılması nedeniyle etkili bir savunmada bulunulamadı.

Nantes Piskoposu, Bretagne Lordlar Kamarası Başkanına haber gönderildi. De Rais ve Prelati hapse gönderildi ve sonunda Engizisyon piskoposu ve söz edilen piskoposla birlikte Eyalet Parlamento Başkanı tarafından yargılandı. Duruşmada en korkunç; kanıt öne sürüldü. Neredeyse yüz çocuk, tecavüz edildikten sonra öldürülmüştü.

Mavisakal

Prelati diri diri yaklldı, Gilles de Rais (Mavisakal)boğuldu ve sonra cesedinin bir bölümü yakıldı. Ülkesine önceden hizmet etmiş olması nedeniyle gömülmek için bedeni ateşten çıkarıldı diğer yardımcısı da yakıldı.

 

Leave a Reply