Cadılık tarihi ve cadılar hakkında detaylı bilgiler 3

Cadılık tarihi ve cadılar hakkında detaylı bilgiler 3

Aşağıdaki yazı Cadılık tarihi ve cadılar hakkında detaylı bilgiler başlıklı yazımızın üçüncü bölümüdür. Birinci bölümü okumak için aşağıdaki linki tıklayınız.

Cadılık tarihi ve cadılar hakkında detaylı bilgiler

Şeytanla Anlaşma Yapmak

Bu tür anlaşmaların kanıtı İşaya 28/15’tir. Latince çevirisi ~şöyledir :

“Mademki siz dediniz: Ölümle ahit kestik ve ölüler diyarı ile uyuştuk.”

Origen ve Augustine bu anlaşmalardan söz eder ve skolastik filozoflar söylenen ve uygulanan anlaşmaların arasındaki farkı verir. Söylenen anlaşma iblisi çağırmaktan oluşur; uygulanan anlaşma ise, ondan yardım beklemektir. Burada iblis, kötü ruh anlamındadır ve bunlardan sayıca çok vardı.

Cadılık tarihi ve cadılar hakkında detaylı bilgiler

Cadı kültünün zirvede olduğu dönemde, siyahlar giyinmiş biri, aralarına katılmak isteyen kişiye konuk olur, o ki şeytan, daha doğrusu şeytanın vekilidir.

Kanla imzalanan anlaşma

Bazen kurbanın yazılı bir anlaşmaya imza atmasını sağlar ve imza mutlaka imza atan kişinin kanıyla atılırdı. Bazen belgenin tümü kana boyanırdı.

Kurban yazı yazmayı bilmiyorsa, imza yerine geçen simge çemberdi, çünkü olağan haç: yasaktı. Anlaşma bazen kavşaklarda yapılmalıydı. , Anlaşmaya göre,

Şeytan kişiye istediği her şeyi verecek,  örneğin bilgi, varlık,  başarı, zevk ve düşmanlardan intikam, kurban bunların karşılığında ise Katoliklikten vazgeçecek, Vaftizini reddedecek, Sonsuz Kurtuluş isteğini terk edecek ve öldüğünde ruhunu cehenneme teslim edecekti.

Anlaşma yedi ile dokuz yıl için geçerliydi. Bazen bu süre dolduğunda kurban ölür, bazen de anlaşma yenilenirdi.

Teologların görüşlerine göre, şeytan ya da herhangi bir iblisle anlaşma yapmak yasal olarak bağlayıcı değildi. Bazen anlaşma reddedilir ve kiliseyle barışılırdı.

Cadılık tarihi ve cadılar hakkında detaylı bilgiler

Şeytanla anlaşma yapan din adamları.

Hatta azizlerden ikisi önceden büyücülük yapmıştır. Antakyalı Aziz Cyrian 4. yüzyılda kötü ruhlar aracılığıyla bir kızı baştan çıkarmaya çalıştı. Ancak kız onu dine döndürdü ve ikisi de bu inanç  yüzünden çok acı çekti.

Kilikyalı Aziz Theophilus (6. yüzyıl) şeytanla kendi kanıyla anlaşma imzaladı. Çok saygın bir kilise haznedarıydı ve kendisine piskoposluk önerildi, ancak reddetti.

Piskoposluğa başka biri atandı ve yeni rejim sırasında Theophilus’a bazı suçlamalarda bulunuldu. Asılsız suçlamalara öfkelenen Theophilus, bir büyücüye gitti ve şeytanla görüşüp bir anlaşma imzaladı. Bu suçlamanın asılsız olduğu ortaya çıktı ve Theophilus eski görevine yeniden getirildi. Tövbe edip oruç tutarak uzun süre dua edip yakardıktan sonra, Meryem Ana, Theophilus’a göründü ve

Günahları için , İsa’ya yalvaracağıma söz verdi. Sonunda bağışlandı ve anlaşma mucizevi bir biçimde pişman olan piskoposa geri verildi, o da anlaşmayı yaktı. Theophilus, daha sonra, yıllar boyu kutsal bir yaşam sürdü.

Şeytanla anlaşma yapan bir başka din adamı da bir Dominikan olan Santarem’li Gil’di.

Cadılık tarihi ve cadılar hakkında detaylı bilgiler

Cadılık tarihi ve cadılar hakkında detaylı bilgiler

Faust Efsanesi

Öykü kadim Yahudi efsanelerine dayanır. ilk kez 1587′ de Spiess tarafından

yayımlandı. Kısa süre sonra, 1589’da C. Marlowe tarafından bir oyuna dönüştürüldü.

“The tragical History of Dr. Faustus” (Dr. Faustus’un Trajik Tarihi.)

En çok bilinen versiyonu, iki bölümden oluşan, öyküyü anlatan yalnızca ilk

bölümü ve okült felsefesinin derinliklerine inen ikinci bölümden oluşan Goethe’nin

“Faust”uydu. Aynı konulu birkaç oyun daha yazıldı, ancak operalar daha çok bilinir. Örneğin Spohr: Faust (1816); Berlioz: Damnation de Faust

(1846); Gounod: Faust e Margoerito (1859); Boito: Mefistophele (1868) ve

Zollner: Faust (1887). Wagner bir Faust uvertürü, Liszt de bir Faust senfonisi

bestelemiştir.

Knittlingen, Wiirttemberg’de yaklaşık 1480-1538 yılları arasında Dr. Johann Faust ya da Faustus adında gerçek bir kişi yaşadığına ve bu kişinin simyacı astrolog ve majisyen olduğuna inanılır.

Özgün efsanede, Faust önce düş kırıklığına uğramış yaşlı bir adam olarak görülür. Majik sanatıyla şeytan çağırır, kendisine verilecek alan bilgi ve sınırsız zevk içerisinde yirmi-dört yıl daha yaşamasına izin verilen bir anlaşma imzalamayı kabul eder. Birçok macera yaşar, ancak süresinin dolması üzerine cehenneme gönderilir.

Cadılık tarihi ve cadılar hakkında detaylı bilgiler

İlginç bir hikaye

Goethe’nin Faust’unun ilk bölümünde Faust başta yüksek kemerli Gotik bir odada derin derin düşünerek intihar etmeyi tasarlarken görülür.

Paskalya ilahisi okuyan bir gurup tarafından kurtarılır. Yardımcısı Wagnerle yürüyüşe çıkarlar ve Faust’u eve kadar bir fino köpeği takip eder. Faust büyü yapar ve köpek Mephistopheles adında bir şeytana dönüşür. Şeytan ikinci kez konuk olduğunda bir anlaşma hazırlanır ve Faust’un kanıyla imza atılır Mephistopheles, kanın eşsiz özellikleri olduğunu açıklar. Ardından birlikte Leipzig’de bir meyhanenin

mahzenine inerler ve Mephistopheles maji yoluyla içki yapar, ancak kavga çıkar.

Ardından, maymunlarca korunan büyük bir kazanın bulunduğu bir cadının mutfağına giderler. Cadı gelir ve olağanüstü törenler sonrasında Faust’ a

majik karışımdan içerir. Faust, kısa sure sonra, Mephistopheles’in yaptığı mücevherlerle

baştan çıkaracğı, Margaret adında çok güzel bir kızla tanışır. Yeni doğan çocuklarını öldürür ve hapse gönderilir. Bu arada Faust ve şeytan Harz dağlarında gerçekten cadıların Walpurgis Geceleri kutlamalarına katılır ve Oberon ile Titania’nın Altın Düğünü gerçekleşir. Sonunda, Faust ve

Mephistopheles, Margaret’i hapishaneden kurtarmaya çalışır ancak delirmiştir ve kurtanlmayı reddeder.

İkinci bölum, Faust’un Anılara yolculuğunu, Troyah Helen’in Büyücülüğünü,

Homunculus’un Yaratılışını, Klasik Walpurgis Gecelerini ve Faust ile Margaret’in gerçek kurtuluşunu içerir.

Yazı dizisi devam edecek.

Leave a Reply