Lady Godiva. Direnişin ve asaletin sembolü

Lady Godiva. Direnişin ve asaletin sembolü

Direnişin ve isyanın gücü, mitlere güzelliği ve estetiği ile yön veren kadınlar her ne kadar tarih kitaplarının satırlarında masal tadında kalsalarda, biliyoruz ki, kadının gücü her zaman var oldu ve var olacak, tarihe bu güçle yön vermeye devam edecek.

Bu yazımızın konusu: isyanın ve haksızlığa baş kaldırmanın en güzel ve asil örneğini veren Lady Godiva.

İngiltere’de 11. Yüzyılda efsaneye dönüşmüş, efsanesi günümüze kadar gelmiş Lady Godiva’nın hikayesine kısaca bakalım.

Sigmund Freud’u dahi etkilemiş olan Lady Godiva asırlardır sanatçılara ilham vermiştir.

 

Godiva ne demek:

God’s gift yani: Tanrı’nın armağanı kelimesinden Godiva kelimesine dönüşmüştür. Lady Godiva Mercia dükü olan Leofric ile evlendiğinde henüz 17 yaşındaydı ve eşi kendisinden hayli büyüktü. Dük ve Lady Godiva’nın evliliği ilk başlarda sorunsuzdu fakat dük ihtiraslı ve gözünü para hırsı bürümüş zalim bir adamdı aslında. Lady Godiva ise tam tersi, müşfik ve iyi kalpliydi.

Aç gözlü Dük tarafından konan ağır vergiler ve Godiva’nın isyanı.

Lady Godiva

Coventry kentine sahip olan Dük, gözünü para hırsı bürümesiyle vergileri yükseltir. Halk bu vergiler karşısında çaresizdir. Eğer vergileri ödemezlerse, malları ellerinden alınacağı gibi özgürlüklerini de kaybedeceklerini bilirler. Bu durum karşısında Lady Goiva eşi Dük ile tartışmaya başlar. Tartışmalar kavgalara kadar ilerler. Lady Godiva dükten bu vergileri kaldırmasını en azından makul ölçülere indirmesini talep eder. Dük kesinlikle bunu yapmaya yanaşmaz. Dolayısıyla hiçbir sonuç elde edemez Lady Godiva. Ama işin peşini bırakacak da değildir.

Dük ile yaptığı münakaşalardan birinde dük öylesine bunalır ki, olmayacak bir teklifte bulunur asil eşine ve der ki;

‘’ Eğer atın üstünde kent içinde üzerinde hiçbir şey olmadan yani çırılçıplak dolaşırsan bu vergileri kaldırırım. Çıplak olarak kentte dolaş ki, herkes ‘’Tanrı’nın hediyesini görsün.’’

Bu teklifi eşinin kesinlikle kabul etmeyeceğini düşünen dük çok yanılıyordur.

 Lady Godiva teklifi kabul edecektir.

Lady Godiva

Dükün eşi bu teklifi derhal kabul eder. Eşinin itirazlarına rağmen teklifin gereğini yerine getirmek üzere bir atın üzerine çıplak bir şekilde biner. Uzun kızıl saçlarından başka çıplak bedenini örtecek bir şey yoktur ve bu haliyle kenti gezmeye hazırdır artık.

Bu asil ve cüretkâr hareketin karşısında kent halkı evlerinin ve dükkânlarının pencerelerini, kepenklerini kapatır ki, Lady Godiva utanmasın. Kimse o atın üzerinde şehri arşınlarken ona bakmaz. Bu durum karşısında Dük yenilgiyi kabul eder ve kent üzerindeki ağır vergileri kaldırır.

Leave a Reply