Mindhunter dizisi. Nasıl seri katil olunur.

Mindhunter dizisi. Nasıl seri katil olunur.

Daha henüz seri katil tanımının bile olmadığı, çok çok bu tarz cinayetleri işleyenlere ardışık katil denilen bir dönem. Adı sonradan seri katil olacak katiller bu dönemde patır patır insan öldürürken gayet rahatlar. Çünkü henüz tam olarak üzerlerine spot tutulmamış. Ancak pis kokularını alan biri var. Güzel günler bitmek üzere gözü dönmüş katiller için. Hazırlanın.

Önce şunu kesinlikle belirtelim ki; David Fincher’ın yönettiği yapımları henüz seyretmemiş olanlar; bu diziyi seyretmesinler demiyoruz. Bir kere seyretsinler ve bir dizi nasıl yapılır, bir diziden derinlemesine nasıl zevk alınır buna bir şans versinler diyoruz.

Dövüş Kulübü, Zodiac House of Cards ve daha birçok cult film  ve dizinin yönetmeni David Fincher’la yolları kesişenler zaten neden bahsettiğimizi biliyorlar.

Mindhunter 216x300 - Mindhunter dizisi. Nasıl seri katil olunur.

Dizinin künyesi:

İlk bölüm yayın tarihi: 13 Ekim 2017, Birinci sezon yayınlandı. Toplam bölüm:10, Yayınlanan kanal: Elbette Netflix.  Prodüksiyon mahalli: Pensilvanya, McKeesport,

Cast: Jonathan Groff : Holden Ford rolü. Holt McCallany: Bill Tench rolü/  Fringe dizisinden tanıdığımız Anna Torv :  Wendy rolü.

Prodüktör:  Charlize Theron

Charlize Theron 300x223 - Mindhunter dizisi. Nasıl seri katil olunur.

Dizinin Prodüktörü:  Charlize Theron

Mindhunter dizisi. Nasıl seri katil olunur. Neden Mindhunter dizisi:

Hayata sorularla yaklaşabilme cesaretiniz varsa, her şeyin nedenini öğrenmek istiyor ve yaşamı sorguluyorsanız, psikoloji en sevdiğiniz bilim dalıysa, polisiye ve gerilim dizilerinde sadece aksiyondan hoşlanmıyor daha fazla derinlik istiyorsanız Mindhunter dizisi tam size göre.

Daha Jenerik müziği çalmaya başladığında ve kısa kısa kurbanların görüntüleri geçerken, doğru yerde olduğumuzu anlamıştık.

Neden seri katil olunur?

Polisiye ve gerilim dizilerinde bir tek bölümde çözülen olaylar bana oldum olası gerçekçi gelmemiştir. Tamam. Bu dizilerin de öğretici bir misyonu yok biliyoruz ama yine de insan derinliklere inmek istiyor.

Neden bu adam cinayet işledi, neden seri katil oldu, neden kurbanların cesetleri kolay bulunamıyor, neden seri katiller bazı ülkelerde daha çok, neden bazıları polis tarafından yakalanamıyor, neden bu durumda, elektrikli sandalyeye gideceğini, en azından şartlı tahliyesi bile olmayan sağlam bir müebbet hapis cezasını alacağını bilmesine rağmen seri katil gelip her şeyi itiraf ediyor?

Dizi 1970’li yıllar Amerika’sında geçiyor. O zamanların kıyafetleri ve müzikleri diziye ayrı bir atmosfer katıyor. Genel de karanlık bir atmosfer var, yani diziyi öyle laf olsun diye izleyecekseniz pek bir şey anlayacağınızı sanmıyoruz.  Zaten sadece polisiye dizi ve aksiyon arayanlar sıkılabilir.

Kendinizi vermeniz gerekiyor Mindhunter dizisine. Sanki bir derse girmişsiniz gibi, tek fark: bu ders kesinlikle sıkıcı değil ama sizden biraz sabır istiyor. En azından ilk iki bölüm için.

Bu iki bölümde biraz sabırlı olursanız zaten sonrasında kaptırıp gidiyorsunuz.

   Seri katillerle sohbet.

Mindhunter dizisi. Nasıl seri katil olunur.

seri katillerle görüşme

FBI yakaladığı katillerin neden katil olduğu gibi ‘saçma sapan’’ bir soruyla kesinlikle ilgilenmiyor o dönemler. Polislere göre: Onlar suçlu. Ama neden suçlu sorusu sorulduğunda manyaklarda ondan diyorlar, İyi de neden manyak bunlar? Çünkü doğuştan öyleler…

Gerçekten de öyleler mi? Doğuştan mı katil doğuyorlar? Yoksa sonradan mı oluyorlar? Akıllarından neler geçiyor?  Seri cinayet işleyenlerin profili hep aynı mı? Psikopat, asosyal, kaba? Yoksa sakin, uyumlu, zeki ve sosyaller mi… Her ikisi de ama nasıl?

Seri katillerin ilk kez profillerinin çıkarılmasını konu alan Mindhunter dizisinde rol alan oyuncular

Dizideki isimleriyle; Holden Ford  ve Bill Tench gerçekten de harika bir ikili oluşturmuşlar.

Holden’ın derinlemesine araştırmaya olan tutkusu, Bill’in sağ duyulu ve gerçekçi yaklaşımları elbette teşkilattaki deneyimi diziyi hep bir denge üzerinde tutuyor.

İkili seri katillerle sohbet etmeye başlıyor. Evet. Yüksek güvenlikli hapishanelerde tutulan seri katillerle konuşarak, olası seri katillerin profilini çıkarmaya çalışan bu ikilinin işleri hiçte kolay değil.

Çünkü en başından beri FBI yönetimi bu işin gereksiz olduğunu düşünüyor ve onların işlerini hiçte kolaylaştırmıyor doğrusu.

Görüşmeye gidilen ilk seri katil, gerçek hayatta da olan Ed Kemper. 2 metreden fazla olan boyuyla ilgi çekici biri. Ama onunla konuştuğunuzda cüssesi korkutucu olan en son yanı.

Ed Kemper: Gayet sakin ve mantıklı konuşan, bilgili bir insan. Polislerle arkadaşlık etmeyi seviyor ve fazlasıyla geveze. Polisleri bile manipüle eden bu katili dışardan görseniz kendi halinde biri zannedersiniz. Aklınızın ucundan bile geçmez seri katil olduğu. Ama öyle.

Mindhunter dizisi. Nasıl seri katil olunur.

Ed Kemper: Soldaki oyuncu, sağdaki: gerçek Ed Kemper

İşlediği cinayetler ve o kurbanlara yaptıkları korkunç. Annesini bile öldürmüş.

Diğer seri katillerde birbirinden ilginç karakterler, yazılmaz ancak seyredilir diyoruz.

 Dizi kaç sezon olacak:

Mindhunter dizisin 6 sezon olacağı söylentiler arasında.

Mindhunter 2.sezon ne zaman yayınlanacak.

Kesin bir tarih  verilmese de Mindhunter dizisin 2. Sezonu 2018 Eylül- Ekim aylarında başlayacak.

Konu ilginizi çektiyse belki psikopatlarla ilgili öğretici ve son derece akıcı bilgilerin olduğu şu yazımızda ilginizi çekebilir.  Konuyu okumak için aşağıdaki linki tıklayınız.

 

Leave a Reply