Şeytan çıkarma, Egzorsizm (Exorcism) farklı bir bakış

 

Şeytan çıkarma, Egzorsizm (Exorcism) farklı bir bakış

   Şeytan çıkarma ya da  Egzorsizm (Exorcism) bu dünyaya ait olmayan, kötü bir varlığın etkisi altına girdiği düşünülen kişiyi bu bedensiz varlığın etkisinden kurtarmak için verilen mücadelenin adıdır.

“Exousia” Yunanca, lanet anlamına gelir. Egzorsizm, bu kelimeden türetilmiştir. Toplum tarafından garip karşılanan davranışlara sahip kimselere iyi gözle bakılmaz, bu tarz insanların içine cin, iblis ya da şeytan girdiğine inanılırdı. Eski medeniyetlerden bu yana hala bazı çevrelerce kabul gören bir görüş olmaya devam etmesi ayrıca araştırılması gereken bir durum.

eytan çıkarma 300x167 - Şeytan çıkarma, Egzorsizm (Exorcism) farklı bir bakış

Şeytan ya da kötü varlıkların musallat olduğu düşünülen kurbanları kurtarmak için eski zamanlardan beri özel ayinler eşliğinde çeşitli metotlar denenir.  Karanlık güçlerden anlayan büyücüler veya rahipler bu şeytan çıkarma işini yöneten kişilerdir.

(Büyücülerle, rahipler gibi iki farklı görüşe sahip kişilerin, şeytan ayinini yönetmesi sizce de tuhaf değil mi?)

  Şeytan çıkarma,  Egzorsizm yöntemleri.

Şeytan çıkarma,  Egzorsizm yöntemlerini uygulayanlara, Avrupa’da egzorsist (exorcist) denilir, Exorcist denilen kişiler, bedenine ve ruhuna musallat olan varlıktan, kurbanı kurtarabilmek için çeşitli yöntemler denerdi. Bunlar: Kötü varlığa çağrıda bulunmak, kötü kokular ve tütsüler kullanmak, (Bu tarz kokuların, varlığı rahatsız ettiği düşünülürdü.) kutsanmış su, bitkilerin kullanılması, dua etmek, varlığa küfür etmek, lanet okumaktı. Bunlara ek olarak, ayini yöneten kişi dans ederek, trans haline de girebiliyordu.

Engizisyon döneminde Şeytan çıkarma ve  Egzorsizm

Engizisyon - Şeytan çıkarma, Egzorsizm (Exorcism) farklı bir bakış

Engisizyonun hüküm sürdüğü o karanlık dönemlerde, kilise şeytan çıkarma yöntemini onaylıyor ve destekliyordu. Akıl sağlığı yerinde olmayanlar, cadılıkla suçlananlar, şeytan çıkarma ayinlerinden en çok nasibini alan kurbanlardı.

Şeytan çıkarma yönteminde, uygulanan metotlar insanlık dışıydı. Bedeni ve ruhunun şeytan tarafından ele geçirildiği düşünülen zavallıya akla hayale gelmeyecek işkenceler uygulanıyor, sözüm ona böyle yaparak, kişiye musallat olmuş ifritin çıkarabileceği iddia ediliyordu. Psikolojik sorunu olanların, cadıların yanı sıra, büyücüler ve medyumlarda, içlerine şeytan girmiş olarak gösterilerek sonu ölüme varan şeytan çıkarma ayinlerinde, can vermişlerdir.

İlim yolunda ilerlemek isteyenlerin karşısına da bu engizisyon denen mahkeme çıkmış, ya onları cadılık ve büyücülükle suçlamış ya da ruhlarının şeytan tarafından ele geçirildiğini iddia etmiştir. Bu gibi ileri görüşlü bilim insanlarının da şeytan çıkarma yöntemlerinde ya da cadılık suçlamalarında kazıkta yakılarak öldürüldüğünü biliyoruz.

eytan çıkarma2 300x180 - Şeytan çıkarma, Egzorsizm (Exorcism) farklı bir bakış

 Şeytan çıkarma, Egzorsizm başka ülkelerde uygulanıyordu.

Sadece Avrupa’da değil, Budizm, Hinduizm vs, görülmüştür şeytan çıkarma yöntemleri. Egzorsist çeşitli ruh halleriyle transa geçer ve sözüm ona, musallat ifritle irtibat kurarak, onu bu bedenden ayrılmaya ikna eder.

İkna olmayan varlığı, bedenden söküp atmanın diğer bir yöntemi daha tehlikelidir. Musallat varlık bedenden zorla sökülüp atılacaktır. Bu yapabilmesi için egzorsistin karanlık güçlere hükmedebilmesi ve bu alanda bilgisi olmak zorundadır. (Yine rahipler ve büyücülere takılıyor insanın aklı. Karanlık güçlere hükmedilmek, büyücülerle anlam bulabiliyor ama rahiplerle ne alakası olabilir?)  Kısaca şeytan çıkarma uygulamasını yöneten kişi, majisyen olmalıdır.

 

Spiritüalistlere göre : Şeytan çıkarma, Egzorsizm

Spiritüalistler, bu tarz olaylara, obsesyon olarak bakar. Kişiye musallat olduğu iddia edilen varlıklar ne cindir, ne şeytan. Spatyum denilen yerde, iki farklı realitede sıkışmış, bocalamakta olan bedensiz varlıklardır bunlar.

Herkesin bu konuyla ilgili farklı görüşleri olabilir. Bizim kültürümüzde şeytan çıkarma yerine cin çıkarma daha çok kullanılır ve gazetelerin üçüncü sayfaları, bu tarz işlemlerde tecavüze uğrayan kadınların hikâyesiyle doludur.

Açıkçası bizim fikrimize göre, tuhaf davranışlar sergileyen kişilere şeytan ya da cin musallat oldu demek yerine, o kişilerin psikolojik durumlarının, konunun uzman doktorları tarafından teşhis ve tedavi edilmesi gerekir.

Tamam. Bu çok tıbbi bir yaklaşım oldu. Biz illaki ruhsal bir açıklama istiyoruz diyenlere de şunu söylemek isteriz.  Şeytan neden bir insana musallat olsun ki? O insan çok temiz ve çok mu masum? Ondan elde edeceği ne var ki şeytanın durduk yere kişinin bedenini ele geçirmek ya da ruhunu almak istiyor?

Neden bir tek kişiyle bu kadar uğraşıyor? Tamam. İsa çölde 40 gün gezerken onu ele geçirmeye çalıştı şeytan. Ama bahsettiğimiz İsa, Lütfen kendimize gelelim. Ya da diğer peygamber ve temiz kişilerinde aklını çelmeye çalışmıştır.

 Sıradan ve günahkâr insanların ruhunu alacakta ne olacak? Ya da bedenlerini ele geçirince ne yapacak?

Derseniz ki; temiz ve masum insanlara musallat oluyor, bu devirde şeytanın elde etmek isteyeceği ve kendi safına çekmek isteyeceği kadar temiz ve masum insan mı kaldı? Biraz mantıklı düşünürsek, cevabı kendimizde bulabiliriz.

The Exorcism of Emily Rose - Şeytan çıkarma, Egzorsizm (Exorcism) farklı bir bakış

Bu arada bu konuyla ilgili çok güzel bir film tavsiye etmek istiyoruz. Türkçeye Şeytan Çarpması olarak tercüme edilen filmin orijinal adı: The Exorcism of Emily Rose

Bu gerçek bir hikâyeden alındığı içinde ayrıca ilgi çekici bir film. Kuvvetle muhtemel şizofren olan zavallı bir kıza şeytan musallat oldu diyerek, ilaçlarını bıraktıran ve şeytan çıkarmaya çalışan insanların gerçek hikayesi. Bu filmi seyrettikten sonra şeytan çıkarma konusuna daha farklı bakacaksınız sanıyoruz.

 

 

Leave a Reply