Türkiye’de seri katiller var mı? Yakalanamamış seri katiller.

Türkiye’de seri katiller var mı? Yakalanamamış seri katiller.

Türkiye’de seri katiller var mı?

Türkiye’de seri katiller var mı?

Başlık gerçekten rahatsız edici biliyorum. Seri katiller denince aklımıza gelen ilk ülke Amerika olsa da ve Türkiye’de seri katil yoktur denilse de bu aslında tamamen gerçekleri yansıtmıyor olabilir.

Bilindiği üzere söz konusu seri katiller olunca, toplumumuzda yaygın kanı: Seri katillerin Türkiye’de olmadığıdır. Peki, aslında bu ne kadar doğrudur?

Türkiye’de Seri katiller yoktur yanılgısı: Türkiye’de seri katiller var mı?

Türkiye’de seri katiller var mı?

Sevinç Yavuz. Türk seri katiller adlı kitabın yazarı. Polis muhabiri.

Evet. Türkiye’de seri katil yoktur demek bir yanılgıdır. Bizim aile yapımız, gelenek ve göreneklerimiz seri katil oluşumuna engel diyenler söylemlerini değiştirmeli mi? Türkiye hala aynı Türkiye mi?

Yılların polis muhabiri Sevinç Yavuz Türkiye’de seri katiller var mı sorusuna ne diyor?

Sevinç Yavuz yıllarca polis muhabirliği yapmış ve elde ettiği bilgileri ve gördüklerini bir kitapta toplamış deneyimli bir gazeteci. Türk seri katiller adlı kitabıyla Türkiye’de seri katil yoktur söylemini çürütüyor.

 Kan dondurucu iddialar.

Sevinç Yavuz’un kitabından anlaşılan şu: Seri katiller sıra dışı görünüşü olan ve ilgi çekici insanlardan oluşmuyor.  İş güç sahibi, çocukları olan evli ve dindar kişiler çoğu. Yani öyle bir bakışta anlaşılmıyor ve kalabalığa karışıp gidiyorlar. Hiç dikkat çekmiyorlar.

Kendisiyle yapılan bir röportajda bu durum kendisine soruluyor ve şöyle cevap veriyor Sevinç Yavuz:

Herkes seri katil olabilir. Komşumuz, bakkalımız, dişçimiz, eve su getiren sucu herkes… Esasen bu durum sadece ülkemize mahsus bir şey değil. Dünyada da böyle. Zekaları: orta seviyede genelde. Elbette bu istisnayı bozanlarda yok değil. Mesela: Entelektüel, üniversite tahsilli sıradan banka memuru bir seri katil de var bunların arasında. Tam bir genelleme yapmak çok doğru değil.

 Türkiye’de seri katil çıkmaz diye biliyorduk.

Türkiye’de seri katiller var mı?

Röportaj devam ediyor ve gazeteci bu kez ülkemizde seri katil yok diye söyleniyordu bize ama siz 25 tane seri katilden bahsediyorsunuz diyerek devam ediyor konuşmasına. Sevinç Yavuz midemize yumruk niteliğinde bir cevap veriyor.

Bizden böyle şeyler çıkmaz, değerlerimize aykırı söyleminin hepsi mazide kaldı Türkiye eski Türkiye değil. Örnekleri her gün, her yerde görmek mümkün. Yıllar önce uyuşturucu problemimiz de yoktu. Ama bugüne bakın şimdi. Hala yok diyebilir misiniz? Emniyet seri katillerimiz yok diye algı pompalıyor. Bir de Hollywood etkisi var tabi. Seri katiller çok zeki olur imajı bizimkileri kapsamıyor diye düşünüyoruz. Bu klişeyi kıran seri katilimiz var. Kitabımda bahsettim.

 

Bizdeki seri katillere örnek.

Türkiye’de seri katiller var mı?

Seri katiller çok zeki olacak diye bir şey yok. Örnek: 1967 yılı Konya’sı. İki çocuklu evli bir adam. Kendisi gizli eşcinsel. Ailesini köylerine gönderdiği zamanlar, adamlarla tanışıyor ve gözüne kestirdiğini eve çağırıyor. Kurbanını önce uyuşturucuyla etkisiz hale getiriyor ve sonra kafasını kesiyor. Mutfağında  kurbanlarını cenin şekline getirerek gömüyor. 15 kurbanı var. Bu katil asla yakalanmadı. Küçücük köyde yaşamasına rağmen!

Seri katiller büyük şehirlerden ziyade küçük kentlerde mi ortaya çıkıyor? Öyleyse Neden?

Sevinç Yavuz. Seri katillerin büyükşehirlerden ziyade Anadolu’da ortaya çıktığını söylüyor. En azından elde edilen verilerden bu sonuca varıldığını belirtiyor. Katiller küçük yerlerde daha rahat hareket ediyor. Çünkü güvende oldukları ve bildikleri yerler burası. Avını tuzağa düşüreceği alanı kendi belirliyor. Bir sorun olduğunda nereye saklanacağını biliyorlar. Yaşadıkları yer olmak zorunda değil cinayetleri işleyecekleri mahaller. Doğup büyüdükleri, tatillerini geçirdikleri yerler de seçtikleri alanlar olabiliyor.

Seri katiller sıradan katillerden nasıl ayrılır?

Türkiye’de seri katiller var mı?

Ted Bundy

Seri katiller sıradan katillerden nasıl ayrılır?  Kurbanlarını titizlikle seçiyor ve cinayetleri uzun uzun planlıyorlar mı?

Hayır diye cevap veriyor Sevinç Yavuz bu soruya. Genelde bu şekilde düşünür insanlar ama gerçek bundan çok farklıdır. Bir sonraki kurbanları ile ilgili fikirleri yoktur. Bu onları ilgilendirmez. Bir anlık öfke ve cinnet kriziyle harekete asla geçmezler. Çünkü cinayet sadece öldürmek demek değil. Cesetleri ortadan kaldırmak bunun için gerekirse onları parçalamak da gerekli. Tecavüz edenleri de unutmamalı. Rutin hep bu şekilde sürüyor.

  Sevinç Yavuz’un kitabında kanınızı dondurması kuvvetle muhtemel yöntemler var. Çivi çakma, kurbanın vücudunu silikonla kaplama vb. Bu seri katilin imzası niteliğini mi taşıyor?

Tanrıyı oynamak.

Tanrıyı oynamak en büyük motivasyonları seri katillerin. Kim yaşayacak ve kim ölecek buna karar verebilmenin sapık zevkini yaşayabilmek. O sapık haz süresini mümkün oldukça uzatmak için kurbanın cesedi ile çok daha fazla zaman geçirmek için icra edilen şeyler yaptıkları aslında.

Türkiye’de seri katiller var mı? Türkiye’de yakalanamamış seri katiller, başlıklı yazımızın ikinci bölümünü okumak için aşağıdaki linki tıklayınız.

 

 

Leave a Reply