Farklı kültürlerde kötü güçlerden korunma.

kötü güçlere karşı korunma

Her ülkenin halkının negatif enerjilerden korunmak veya en azından onları teşhis etmek için kendi değerleriyle uyguladığı adetler ve yöntemler vardır. Mısır’daki Nubieler negatif enerjileri durdurmak için kapılarının üstüne kurutulmuş kurşun balığı asarlar. Orta doğu kültüründe Fatima’nın eli koruyucu sembol olarak kullanılır…

 

Güney Amerika kültüründe kötü güçlere karşı korunma

kötü güçlere karşı korunma

Yeni doğmuş bebeklerin bileklerine kırmızı sicim bağlanırmış. Bu sicim, üç ay boyunca koruma amaçlı kalır, bebeğin bileğinden çıkarılmazmış.

Peru esnafı dükkânlarını temizledikleri suya Ruta isimli bir bitki koyarlar. Aynı bitki tütsü olarak yakılıp, dükkân içinde gezdirilir. Böylece negatif enerjiyi dağıttıklarına inanırlar.

Peru’da kullanılan bir başka yöntem de şöyledir. Bir yumurta vücut üzerinde kırılmadan gezdirilir ve suya bırakılır. Normalde yumurta suya batar. Eğer yumurta suya batmazsa kişi üzerinde negatif tesirler var demektir.

 Asya kültüründe kötü güçlere karşı korunma

kötü güçlere karşı korunma

Sri Lanka yerlileri, Veddahlar

Sri Lanka’da yeni bir ev yapıldığında kapının üstüne kocaman kirli bir paçavradan bir bebek asılır, böylece negatif etkiler, direk bu bebeğe gider ve eve girmesi engellenir. Evlerin içinde, duvarlara asılı maskeler bulunur, bu maskeler evde yaşayanları kötü gözlerden korur.

Sri Lanka yerlileri, Veddahlar, Yılda bir kez şeytanları sakinleştirme amacı taşıyan ve Eylül ayı dolunayında sona eren bir haftalık bir şölen düzenlerler. Tören sırasında uzun sırıkların üzerine kurbanların konacağı küçük evler inşa ederler. Denge içinde başlayan şölen gece zirveye ulaşır.

O zaman Veddah kendini bal ile ovar, üzerine de çeşitli bitki yaprakları yapıştırır ve trans halinde dans etmeye başlar.

kötü güçlere karşı korunma

 

Rahip çağrılmadan hiçbir evin yapımına başlanmaz

Tayland. Tayland’da bir rahip çağırılmadan hiçbir evin yapımına başlanmaz. Rahip o mekanda bulunan ruha orada ev yapabilmek için izin vermesini rica eder. Karşılığında da evin yanı başına  ruhun barınabileceği minik bir ev yapılır. Böylece ruh evsiz barksız kalmaz ve evde oturanları da rahatsız etmez.

Ruh için yapılan bu evin yeri rahibin direktifleriyle ve belli kurallarla inşa edilir. Ayrıca her gün o ruha bir çanak pirinç, su ve çiçekler armağan edilir. Bir ruha böyle davranıldığında o da evi felaketlerden korur. Hatta Bangkok’taki büyük banka ve otellerin bile ruh evleri vardır.

 

Yazının devamı için aşağıdaki linke tıklayınız.

 

 

Leave a Reply