Cadı tahtası, polis raporuna geçen tek paranormal olay.

Cadı tahtası, ruh çağırma polis raporuna geçen tek paranormal olay.

Cadı tahtası ve cadı tahtası ile ruh çağırma seansları hakkında hepimiz iyi kötü ve daha çok kötü şeyler duymuşuzdur. İnsanların korktuğu ve başına iyi şeyler gelmeyeceği yönünde oldukça fazla bilgi sahibi olmasına rağmen cadı tahtası kullanmak ve ruh çağırmak gibi işlere neden girdiğini anlamak kolay değil.

Peki, ruhlarla iletişime girmek için cadı tahtası kullanmak sadece eğlence için yapılan bir şey mi yoksa bu konunun tarihi bir kökeni var mı?

Cadı tahtasının tarihine gelmeden önce Cadı tahtasının neye benzediği hakkında kısaca bilgi verelim.

 Cadı Tahtası nedir? Neye benzer? Ne işe yarar?

cadı tahtası, ruh çağırma

Öte âlem ve bu dünya arasında köprü kurmaya yaradığı söylenen cadı tahtası, tahta veya kemikten yapılmış bir ruh çağırma aracıdır. Üzerinde harf ve sayıların olduğu bu tahtanın ortasına konulan bir bardak ya da onun için özel tasarlanmış bir araçla harf ve sayıların yahut evet, hayır, gibi kelimelerin üstüne giderek (ya da gidilmesi sağlanarak?!) çağırılan ruhtan bazı mesajlar alındığı iddia edilir. Melekler, ölen yakınlardan mesajlar alınmak için kullanıldığı da söylenmektedir.

Sosyalleşmek adına ya da tek başına oynanırsa zevk alınmayacağı düşünüldüğünden olsa gerek?! En az iki kişinin bu aracı kullanması gerekir.

Ouija, olarak da bilinin cadı tahtasının bu ismin gerçekte ne anlama geldiği tam olarak bilinemese de, mantığa en yakın iki açıklaması vardır. Bunlardan biri: Antik Mısırda cadı tahtası kullanılmak suretiyle çağırılan ruha adın nedir diye sorulmuş, ruhta onlara quija yani eski Mısır dilnde bol şans anlamına gelen bu kelimeyi söylemiştir.

Diğer  olası açıklama ise, Fransızca; Oui, Almanca, Ja ; yani evet kelimelerinin bir araya getirilmesidir.

 Cadı tahtası tarihi

Her ne kadar günümüz kültüründe bir nevi oyun aracı olarak görülse de, Çin de sadece hanedanların kullandığı, ruhlarla iletişime geçilmesini sağlayan çok özel bir araç olduğuna inanılıyordu.

Cadı tahtası olarak tanıdığımız aracın ilk şekli Çin’deki büyük hanedanlar tarafından kullanılmıştır. Günümüzdeki şeklini 19.Yüzyılda alır.

cadı tahtası, ruh çağırma

 Cadı tahtası kuralları nelerdir.

Her oyun gibi (tabi bu bir oyunsa eğer) Cadı tahtası içinde bazı kurallar vardır. Cadı tahtasında bulunan bardak ya da ahşap uçlu araç (planchette) üstüne seansa katılan herkes parmağını koymalıdır.  Çağırılan ruhtan fiziksel bir istekte bulunulmamalı ve seans bitiminde ona veda edilmelidir. Eğer veda edilmez ve seans yarıda kesilirse çağırılan ruh serbest kalabilir.

Ahşap uçlu yönlendirme yapan aracın ortasında olan camdan bakınca ruhani varlıkların görüldüğüne dair şehir efsaneleri vardır. Cadı tahtası yakılmaz. Yakılmasının uğursuzluk getireceğine inanılır. Cadı tahtası 7’ye parçalanarak yok edilmelidir.

cadı tahtası, ruh çağırma

Cadı tahtası, Ruh çağırma, polis raporuna geçen tek paranormal olay:

Cadı tahtası hakkında verdiğimiz bu rafine bilgilerden sonra asıl konumuzdan bahsetmek istiyoruz. Başlığımızda da belirttiğimiz gibi resmi polis raporuna geçen tek paranormal olay İspanya da yaşanmıştır.

Aldığı ihbar doğrultusunda bir adrese giden polis ekibi o akşam meslek hayatlarında ilk kez gördükleri bir şeye şahitlik etmiş ve amirleri kendi gözüyle gördüğü ve etkisinden bir türlü çıkamadığı olayı, ‘’Bana deli derler, beni işimden ederler, beni sürerler’’ falan demeden açık açık raporunda belirtme cesareti göstermiştir.

Böyle bir şey olurda REC filmleri serisi yönetmeni Paco Plaza hiç bu fırsatı kaçırır mı? Elbette kaçırmaz.

Cadı tahtası, Ruh çağırma, polis raporuna geçen tek paranormal olay: sloganıyla bunu Netflix gibi bir kanalda yayınlanacak film haline getiren Paco Plaza’nın filminin konusunu uzun uzun anlatmayacağız sadece sizinde anlayacağınız üzere olay, cadı tahtası kullanarak ruh çağırmak ve o ruhun Veronica adlı bir kıza musallat olmasıyla ilgili bir film olduğuna değineceğiz sadece.

cadı tahtası, ruh çağırma

Piyasada sürüsüne bereket, Cadı tahtası, ruh çağırma temalı filmlerden tek farkı: Paco’nun iddia ettiği üzere, bu olayın resmi polis raporlarına geçen tek paranormal olay olması.

Yazılarımızı takip edenler bizim akıl ve mantık çizgimizi kaybetmeden paranormal olaylara yaklaşım gösterdiğimizi bilir. Dünyada açıklanamayan, gizemli olaylar yoktur demeyiz hiçbir zaman. Evet, vardır. Ama %99’u suiistimale açık olduğundan ve insanların korkutarak bundan menfaat temin etmekle sonuçlandırıldığından dolayı insanları uyarmakta istediğimiz bilinir.

cadı tahtası, ruh çağırma

Ayrıca bizim bugün açıklamakta zorluk çektiğimiz şeylerin bundan 500 sene sonra makul bir açıklaması yapılamayacak diye bir şey yoktur. İnsan tarihinin geldiği noktaya baktığımızda, bugün kullandığımız en basiti cep telefonlarından 500 sene önce birilerine bahsetsek cadı diye bizi yakarlardı ki, bilimsel çalışma yapanların ileri görüşleri sebebiyle yakılarak ya da zehirlenerek öldürülmeleri de tarih sayfalarında yerini almıştır.

Bu konuyla ilgili yazımızı okumak için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

http://angelsdia.com/yuval-noah-harari-hayvanlardan-tanrilara-sapiens/

Bu açıdan 2017 yapımı, Netflix filmi, İspanyol yapımı, Veronica adlı filmi seyretmenizi bu konuya ilgi duyuyorsanız tavsiye ederiz.

Paranormal bir olayın polis kayıtlarına geçmesi az bir şey değildir diyorsanız. Gerçekle bu tür olayların bir bağlantısını yakalamak istiyorsanız fragmanına aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.

Leave a Reply